Symboly sboru

Symboly SDH Kostelec nad Černými lesy tvoří sborový znak a prapor.

Znak sboru

Znak sboru je tvořen štítem s bílým pozadím a červeným lemováním.

Hlavním prvkem je uprostřed umístěný znak města Kostelec nad Černými lesy s jeho dominantní modro žlutou barvou. Nad městským znakem je v horní části nápis „HASIČI“ psaný verzálkou v černé barvě. Ve spodní části štítu má znak nápis „Kostelec nad Černými lesy“ taktéž v černé barvě.

Znak sboru

Prapor sboru

Vyšívaný prapor sboru byl vytvořen v roce 2014 při příležitosti oslav 140. výročí založení sboru.

Prapor je vyveden v tmavě červené barvě (bordó) a po obvodu opatřen zlatými třásněmi.

Přední strana obsahuje uprostřed znak města Kostelec nad Černými lesy s jeho dominantní modro žlutou barvou, zlaté nápisy „SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY“ a „zal. 1874“. Po okrajích jej zdobí zlaté ornamenty s lipovými ratolestmi.

Zadní strana má uprostřed vyobrazeného sv. Floriana (patrona hasičů) stojícího nad bílo-červenou kaplí na zelené louce. Předlouhou vyobrazené kaple je skutečná klasicistní kaple sv. Jana Nepomuckého z počátku 19. století, která se nachází asi 350 metrů od náměstí. Okolo vyobrazeného výjevu je zlatým nápisem psáno „CHRÁNILI JSME, CHRÁNIT BUDEME“. Po okrajích je prapor zdoben zlatými ornamenty s lipovými ratolestmi.

Součástí praporu je také modrá stuha se zlatými třásněmi se zlatými nápisy „KE 140. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SBORU“ na přední straně a „VĚNUJE OSH KOLÍN“ se znakem SH ČMS ve variantě se zelenými ratolestmi na zadní straně.

Prapor sboru (přední strana)
Prapor sboru (zadní strana)
Stuha ke 140. výročí (přední strana)
Stuha ke 140. výročí (zadní strana)